ישובי המועצה

בית גוברין

טלפון: 08-6874200
פקס: 08-6874828
ד.נ לכיש דרום 7937000
אתר הבית: קישור

 

לוגו בית גוברין

5 עובדות על בית גוברין

תאריך הקמה:

יום חמישי, ערב חג שבועות ה' בסיוון תש"ט, 2 ביוני 1949

 

מספר תושבים: 

 

משמעות השם:

בית גוברין נזכרת לראשונה אצל יוסף בן מתיתיהו (מלחמות היהודים, ד'). מקור השם הוא אמרי: בית גובריא. בתלמוד נרמז על ענקים אשר התגוררו לפנים במערות הגדולותועליהן דרשו:" בית גובריא- כי שם נפלו חלל כגיבורים".

 

גרעין מייסד:

"יציבים" ו"בני חורין"

 

ענפים עיקריים:

מפעל ב"ג פולימרים, אסיפי בר, רפת, לול, תיירות ועבודות חוץ.

 

מי אנחנו?

קיבוץ בית גוברין שוכן בין השפלה התחתונה המערבית ובין השפלה הגבוהה המזרחית בחבל לכיש על כביש קריית גת בית שמש. במרחב גבעות עגולות, ביניהן צמחיה ים תיכונית ענפה, יערות נטועים ומערות. בחורף ובאביב מתאפיין האזור בפריחה מרהיבה ובנוף עוצר נשימה. מצד צפון נושק לקיבוץ פארק בריטניה ומצד דרום הגן הלאומי, הכולל מערות פעמון ואמפיתיאטרון רומי. לבית גוברין עבר ארכיאולוגי והיסטורי עשיר ביותר.

בשנים  האחרונות, עבר הקיבוץ תהליך שינוי עמוק. והוא משנה את מעמדו לקיבוץ מתחדש. כמו קיבוצים אחרים וטובים הנמצאים בתהליך הפרטה והתחדשות. אנו מקפידים לשמר את  ערכי יסוד, כמו ערבות ועזרה הדדית, שותפות באחריות הקהילתית, בחינוך ובנכסים הכלכליים ובמקביל מעביר לחבריו את האחריות לפרנסתם. החל משנת  2004, מתנהל הקיבוץ במודל "רשת ביטחון" בו חדל הקיבוץ לערוב לפרנסת חבריו. ענפי הקיבוץ עברו שדרוג והתייעלות והמפעל בי ג'י הפך לישות כלכלית עצמאית ולאחרונה נכנס לשותפות עם חברה חיצונית. ענף גידולי השדה הפך גם הוא לחברה "אסיפי בר" והוא מנוהל על ידי חבר הקיבוץ. גם הלול עבר לניהול משותף עם חברה מסחרית והרפת נסגרה לטובת שותפות בקיבוץ שובל. לעומת זאת כל הענפים שהפכו להיות ברי רווח נשארו בבעלות הקיבוץ אך ההתנהלות העסקית מופרדת בפרדה גמורה מתקציבי הקיבוץ ונשענת על כוחות השוק החופשי. לפרטים נוספים על ענפי הקיבוץ לחץ כאן.

בקיבוץ מתנהלות מערכות חינוך מגיל 3 חודשים עד 6 שנים. שירותי החינוך בקיבוץ כוללים בית תינוקות מגיל שלושה חודשים ועד גיל שנה וחצי, גנון מגיל שנה עד שלוש, וגן ילדים לגילאי שלוש עד שש.

לחינוך הבלתי פורמאלי יש את בית זיוה שם אוכלים הילדים ארוחת צהרים בשובם מבית הספר ונהנים מפעילויות חברתיות.

 

אחד מפירות השינוי הוא תהליך הצמיחה הדמוגרפית שנוטע ניצנים ראשונים בימים אלו, קיבוץ בית גוברין פתח את שעריו וחיבק 27 משפחות חדשות לשני שכונות המשולבות בשטחי הקיבוץ. המשפחות החדשות עברו תהליכי מיון וליווי בעת קליטתם לקיבוץ. כיום, בית גוברין היא נקודת מפגש מופלאה של טבע, קהילה אקטיבית ורמת חיים גבוהה. לפרטים נוספים על תהליך הקליטה הכנסו לדף האינטרנט שלנו.

כיום מונה הקיבוץ כ X  חברים,Y תושבים ו 45 ילדים וידנו עוד נטויה .

כמות הילדים בקיבוץ גבוהה משמעותית מלפני שנתיים ומהווה עדות משמעותי לתהליך הדמוגרפי והקהילתי שהקיבוץ עובר. 

 

 

מקורות פרנסה נוספים:

 רוב החברים עובדים מחוץ לקיבוץ

 חקלאות : לול, רפת, גידולי שדה

 תעשיה : ב.ג. טכנולוגיות

שירותים ועסקים קטנים : גן אירועים "המערה", מרפאת שיניים, מספרה, כל בו, בריכת שחיה (בחודשים מאי- ספטמבר) 

נוף בית גוברין

 

 

 


הסוכנות היהודית
שפלת יהודה
מעברים
הוועדה לתכנון ובניה יואב
שדות יואב
בית ספר צופית
בית ספר האלה
מתנס יואב
מ.א. יואב ד.נ. שיקמים, מיקוד 7981601 |  טלפון:08-8500707 |  פקס:08-8500759 | הצהרת נגישות |  צרו קשר