ישובי המועצה

רבדים

טלפון: 08-8588781
פקס: 08-8588761
קיבוץ רבדים : ד.נ. שקמים 7982000
אתר הבית: קישור

לוגו קיבוץ רבדים

שנת יסוד

1947

תושבים

620

חברים

320

 

שטח

6,000 דונם

 

ענפים עיקריים

גידולי שדה (במשותף עם כפר מנחם, צובה, מעלה החמישה וקרית ענבים), רפת, לול, תכשיטים ואירוח כפרי.

בכמה מילים

שורשי רבדים נטועים בהרי עציון ב- 1 בפברואר 1947 עלה גרעין "צבר" - אנשי פלמ"ח, חניכי השומר הצעיר מתל אביב וחברת הנוער הארצישראלית בבית זרע - לאדמות בגוש עציון שרכשה קק"ל מהכפר נחלין. האזור היה רגיש ביטחונית וקשה להיאחזות. בצגילת העלייה על הקרקע נכתב: "הקשיבי נחלין! הן באנו אלייך היום למצוא בך מולדת ובית". רבדים הצטרף בכך ליישובי הגוש, כקיבוץ יחיד של השומר הצעיר, ביןקיבוצים דתיים. השם ניתן לו בהשראת הטרסות אבן ההרריות. בימי הכרזת המדינה, ב- 14 במאי, לאחר הטבח בכפר עציון, השתלט הלגיון הערבי על הגוש וכל חברי רבדים הובלו לשבי באום אל-ג'מאל בעבר הירדן. בראשית 1950, לאחר שחרו החברים, הם עלו לנקודת הקבע, היא רבדים החדשה. 13 מהם נפלו בתש"ח, ועל האנדרטה הבנויה משני סלעים שהובאו מהרי עציון נכתב: "יד לרבדים בגוש עציון ולחברינו שנפלו במערכה". 15 חודשים בלבד שהו המייסדים בגוש עציון, אך תקופה זו נשארה חרוטה עמוק בתודעת חברי הקיבוץ.

היו ימים

המשברים הגדולים וגלי העזיבות של הקיבוצים בארץ בשנות ה- 50 לא פסחו על רבדים, שחבריו חוו את המצור והשבי. ואולם, בחלוף השנים התיישבו בו שתי השלמות: גרעין "במבחן" מפולין ו"קיבוץ ארגנטינאי ד'". עוד נקלטו בקיבוץ בוגרי חברות נוער שהתכנחו בקיבוץ וגרעיני נח"ל של בוגרי השומר הצעיר מהארץ, מארופה ומאמריקה הלטינית, לצד נקלטים בודדים. הקיבוץ בנוי כשמו: "רבדים-רבדים".

בהרחבה

עם הכניסה לאלף השלישי החל הקיבוץ בתהליכי שינוי יסודיים. העיקרון המנחה את התהליך הוא שינוי מתוך הסכמות נרחבות. את הצעדים הובילו בני הקיבוץ הבוגרים והוא נוהל בתבונה, בהקשבה ובסבלנות. כיום רבדים הוא קיבוץ מתחדש. כל איש אחראי לפרנסתו, אבל אף אחד לא נעזב לנפשו. הקיבוץ שומר על ערבות הדדית בבריאות, בסיעוד ובחינוך, והוא פתוח ליוזמות של חברים ותומך בהן. השינויים אפשרו לחדש את הקליטה ובתקופה קצרה ביותר הוכפלה האוכלוסיה - נקלטו משפחות צעירות, יותר ממחציתן של בנים חוזרים. בתי התינוקות, הפעוטונים וגני הילדים מלאים, ושוב צהלות ממלאות את החצרות והשבילים.

בואו לבקר

באדמות רבדים התגלו שריגי העיר הפלישתית הקדומה עקרון.

 

נוף רבדים


הסוכנות היהודית
שפלת יהודה
מעברים
הוועדה לתכנון ובניה יואב
שדות יואב
בית ספר צופית
בית ספר האלה
מתנס יואב
מ.א. יואב ד.נ. שיקמים, מיקוד 7981601 |  טלפון:08-8500707 |  פקס:08-8500759 | הצהרת נגישות |  צרו קשר