ישובי המועצה

כפר הריף

טלפון: 08-8586935
פקס: 08-8582480
ד.נ שקמים 7983000
אתר הבית: קישור

לוגו כפר הריף

שנת הקמה

1956

מספר תושבים

מספר בתי אב

שטח

4,500 דונם

ענפים עיקריים

גידולי שדה, כרמים, מטעים, לולים

בכמה מילים

קצת ימינה ממסמייה, לא הרחק ממטה המועצה, שוכן כפר הרי"ף. ממושב קטן, שקט וצנוע, הפך כפר הרי"ף בעשורים האחרונים ליישוב גדול, תוסס ורבגוני, שמושך אליו עוד ועוד משפחות בזכות אופיו הקהילתי, מיקומו האטרקטיבי וחזותו הנאה. במושב מתגאים במיוחד בשמירה על הסביבה: כל הצמחייה הנשתלת בו חסכונית במים, השדות מושקים בקולחין, לתאורההציבורית מערכת חיסכון בחשמל, ושני מרכזי המיחזור מתנהלים היטב. את המחרשה העתיקה שמקבלת את פני הנכנסים למושב תרמה משפחת אלעזי, כסמל לקשר החם בין שתי הקהילות.

היו ימים

כפר נרי"ף נוסד בשנת 1959 כמושב על אדמות הכפר הערבי מסמיה. המושב יועד לציונים אמידים ממרוקו, שרכשו את משקיהם וזכו בתנאי דיור משופרים. כפר הרי"ף קרוי על שמו של הרב יצחק אלפסי, מחשובי הפרשנים בימי הביניים. מרבית העולים המקורייםבחרו לבסוף שלא לבוא או שעזבו, ואת מקומם תפסו עולים מפולין ומרוסיה, ניצולי שואה ברובם. חלקם באו מבוגרים יחסיתוללא ידע כלשהו בחקלאות. עם זאת, למרות הקושי והמחסור, טיפחו רובם משקים לתפארת בתוך שנים אחדות. המשברים של שנות ה- 70 וה- 80 הצריכו את התושבים לתת מענה לירידה ברווחיות מגידולי השדה, לכן התאגדו באגודת רם שמאגדת את 90% מהמשקים והופכת אותם ל"משק אחד גדול" וזאת כדי להתייעל ולחסוך באמצעי היצור כגון כלים חקלאיים ועובדים.

בהרחבה

שנות ה- 90 היו נקודת מפנה בסיפורו שלך כפר הרי"ף, ובעקבותיו אולי המועצה כולה. המושב היה חלוץ תנופת ההרחבות הקהילתיות. כבר בשנת 1998 הוקמה ממזרח שכונת בנים ובה מאה משפחות חדשות, חלקן של בני המושב. עם בניית ההרחבה עברו כל תשתיות המושב הותיק שדרוג מקיף, וגם אליו הצטרפו עשרות משפחות חדשות. היחסים בין החלק החדש והישן הם סיפור הצלחה.

בואו לבקר

הדרך המנדטורית העולה ממסמיה לכפר מנחם דרך כפר הרי"ף שוחזרה והיא מזמינה מטיילים ורוכבי אופניים.

 

תמונת נוף מושב כפר הריף


הסוכנות היהודית
שפלת יהודה
מעברים
הוועדה לתכנון ובניה יואב
שדות יואב
בית ספר צופית
בית ספר האלה
מתנס יואב
מ.א. יואב ד.נ. שיקמים, מיקוד 7981601 |  טלפון:08-8500707 |  פקס:08-8500759 | הצהרת נגישות |  צרו קשר