אברהם פירסטנברג (יטקה) 

...... ו' באייר תש"ח
15/05/1948 - 01/01/1952

בן יהודית ומיכאל, נולד בשנת 1925 בעיר קאליש, פולין. בהיותו בן 12 נתייתם מאביו ונאלץ לצאת לעבוד, כדי לעזור בכלכלת המשפחה. אברהם למד בבית-ספר ממשלתי פולני וסבל מאוד מפגיעות אנטישמיות. במלחמת-העולם השנייה התחפש כ"ארי" כדי לספק לאמו אשר בגיטו את צרכיה. ביום עבד בעיר ובלילה היה חוזר לתוך הגיטו. כאשר נתפש בידי הגרמנים, הזדהה כפולני ונשלח לעבודת-כפייה בגרמניה. את ימי המלחמה עבר כעובד חקלאי פולני בגרמניה. כשנתגלתה יהדותו ניצל ממוות בזכות הצטיינותו בעבודה והוסיף לעבוד בין הגרמנים עד בוא הצבא הרוסי. אחרי המלחמה החל נודד בדרך לארץ-ישראל עד שהגיע למחנה-הפליטים באודינה שבאיטליה. שם הצטרף לגרעין חקלאי של "השומר הצעיר". זמן קצר לאחר-מכן במרס 1946 עלה ארצה עם חבריו באוניית-המעפילים "וינגייט". את הכשרתו קיבל בקיבוץ גן שמואל, שם נתחבב על החברים כבחור עליז ועובד מסור וטוב.

ב-15.10.1947 התנדב לפלמ"ח ומאז התמסר לענייני ההגנה והביטחון. הוא השתתף בפעולות חשובות של "רכישת" נשק ממחנות הצבא הבריטי. כמו-כן היה בין שומרי נמל חיפה, בו עבד בהסוואה כסבל ולמעשה העביר נשק בסתר ושמר על ביטחון היהודים שעבדו בקרב הערבים. אברהם השתתף בשחרור העיר חיפה ואחר-כך הועבר לגליל, שירת בחטיבת "יפתח" והשתתף שם בקרבות.

לקראת הפלישה הצפויה מלבנון כבשו לוחמי "יפתח" את מלכיה כדי לחסום ציר פלישה זה לגליל. בקרב זה נפל, ביום ו' באייר תש"ח (15.5.1948) עת פגע בו כדור צלף והרגו. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות במעוז חיים.

הקיבוץ הוציא חוברת לזכרו.

 

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי 'יזכור', שנערך ע'י משרד הביטחון)

 

הסוכנות היהודית
שפלת יהודה
מעברים
הוועדה לתכנון ובניה יואב
שדות יואב
בית ספר צופית
בית ספר האלה
מתנס יואב
מ.א. יואב ד.נ. שיקמים, מיקוד 7981601 |  טלפון:08-8500707 |  פקס:08-8500759 | הצהרת נגישות |  צרו קשר