דן ספיר 

י"ב בטבת תרצ"ט י"ב בתשרי תשל"ד
08/10/1973 - 03/01/1939

דן, בן לאה ומאיר, נולד ביום י"ב בטבת תרצ"ט(3.1.1939) בקיבוץ גת. הוא למד בבית-הספר היסודי במשק והמשיך בלימודיו בבית- הספר התיכון בקיבוץ מעברות. דן היה טוב-לב, חביב ומוכן תמיד לעשות למען הכלל ולסייע לכל אדם בעת הצורך. הייתה בו פשטות ויושר, עליזות, אופטימיות ולבביות. מנעוריו הצטיין בחריצות, בפיקחות ובתפיסה מהירה. היה לו חוש הומור, שחיבבו על חבריו הרבים. בצחוקו ובשובבותו ידע דן לפשר בין יריבים ולהפיג כעס וחילוקי דעות.

דן גויס לצה"ל במחצית אוגוסט 1957, והתנדב לשרת בחטיבת "גולני". לאחר הטירונות השתלם בקורס מ"כים חי"ר ובקורס צניחה. לאחר שהוצב ביחידה עמדו מפקדיו עד מהרה על כישוריו ויכולתו הרבה ושלחוהו לקורס קציני חי"ר. במהלך שירותו השתלם בקורס קציני שריון, בקורס מפקדי פלוגות שריון, ובקורס מתקדם לקציני שריון, שבו היה חניך מצטיין. הוא נודע כלוחם אמיץ וכקצין מוכשר, יעיל ומצטיין. אחד מפקודיו העיד עליו, שהיה "אהוד ומקובל על כל החיילים ובעיקר על סגל הקצינים בפלוגה. הוא לא הקפיד על גינוני משמעת, ועזר לכל חייל גם בבעיותיו האישיות". תקופה מסויימת נמנה עם המשרתים בצבא הקבע. הוא השתתף בפעילות מבצעית בכל גבולות הארץ. בשנת 1960 השתתף בקרב על תאופיק. בשנת 1967 הוענק לו "עיטור המופת" על שגילה אומץ לב הראוי לשמש מופת, תושייה ודבקות במטרה, כאשר נלחם בראש פלוגתו בכיבוש מוצב אל-קובה ברצועת-עזה. כן הוענק לו "אות מלחמת ששת הימים". בשנת 1964 נשא לאישה את חברתו תרצה וברבות הימים נולדו להם שני בנים. דן היה איש רב פעלים, בכל תחומי העשייה במשק ובתנועה הקיבוצית. בנעוריו היה מדריך בקן "השומר הצעיר" בנתניה. לאחר שהשתחרר מן השירות הסדיר היה ראש קן "השומר הצעיר" בגת וחבר בהנהגה הראשית של התנועה. כעבור שלוש שנים ריכז את ענף השלחין של הקיבוץ וארבע שנים לאחר מכן היה גזבר המשק ובא-כוחו. בשנת 1969 נתמנה חבר בוועד-הפועל של הקיבוץ-הארצי ובמועצת מפ"ם והיה חבר בהנהלות גופים אזוריים רבים - במועצה האזורית יואב, במנפטת קרית-גת, בארגון משקי הדרום ובהתאחדות מגדלי סלק הסוכר. כעבור שנה נתמנה מזכיר המחלקה הכלכלית של הקיבוץ הארצי, וחבר בגופים ציבוריים ותנועתיים - המרכז החקלאי, מזכירות ברית התנועה הקיבוצית, הנהלת קרן "השומר הצעיר", הנהלת ארגון הקניות של משקי התנועה ועוד.

במלחמת יום הכיפורים לחם כמפקד גדוד בקרבות הבלימה נגד המצרים בסיני. ביום י"ב בתשרי תשל"ד (8.10.1973), חמש-עשרה שעות לאחר שנהרג אחיו - יוסי, נפל דן בקרב. הוא נלחם על ציר טסה-איסמעיליה, בראש טור של אחד-עשר טנקים, נגד חטיבת טנקים של האויב. בקרב תותחים השמידו הטנקים של דן טנקים רבים של המצרים. לקראת הערב נראה היה לדן, כי לחץ האויב רפה והוא פקד על גדודו להתקדם מערבה. הוא נע בראש הטור, ומיד נפתחה עליו אש מטווח קצר מאוד והוא נהרג במקום. תחילה נחשב כנעדר. אחרי-כן הוכרז חלל שמקום קבורתו לא נודע. לימים זוהתה גופתו והוא הובא למנוחת- עולמים בבית-העלמין בקיבוץ גת. השאיר אחריו אישה ושני בנים, הורים ואחות.

קיבוצו הוציא לאור חוברת לזכרו ובה דברים על דמותו, דברי זיכרונות, מכתבים ותצלומים. בעיתונים "על המשמר", "הארץ" ו"מעריב" פורסמו רשימות עליו ועל אחיו.

עיטור מופת

הוענק לסרן ספיר דן 

גילה אומץ לב

 

ביום 5 ביוני 1967, שימש סרן דן ספיר מפקד פלוגה בכיבוש מוצב אל קובה )ברצועה( חלק מהכוח של הפלוגה נפגע תוך כדי תנועה ונשאר מאחור. סרן דן ספיר התקדם עם 30 חיילים תחת הפגזה אל היעד, חילק את כוחו לשניים והסתער על היעד. הוא נע בראש כוח, טיהר את התעלות והעמדות תוך לחימה קשה ונפצע ברגלו, אך המשיך בלחימה. כשאזלה תחמושתו, קיבל תחמושת מחייליו והשתמש בתחמושת של האויב להמשך הלחימה. כאשר הלחימה נעצרה ע"י אש מבונקר אויב, לקח בזוקה, התרומם מעל לתעלה, ירה, פגע בבונקר והמשיך את הסתערותו עד גמר הכיבוש. הוא פינה פצועים, קיבל טפול ורק כעבור יומיים הועבר לבית החולים.

 

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי 'יזכור', שנערך ע'י משרד הביטחון)

 

הסוכנות היהודית
שפלת יהודה
מעברים
הוועדה לתכנון ובניה יואב
שדות יואב
בית ספר צופית
בית ספר האלה
מתנס יואב
מ.א. יואב ד.נ. שיקמים, מיקוד 7981601 |  טלפון:08-8500707 |  פקס:08-8500759 | הצהרת נגישות |  צרו קשר