ירחמיאל (ירח) גלוגובסקי 

כ"ט בחשוון תרפ"ח י"א באדר תש"י
28/02/1950 - 24/1/1927

בן טובה ועמנואל, נולד ביום כ"ט בחשוון תרפ"ח(24.11.1927) בעיר האלה, גרמניה ועלה עם הוריו לארץ בשנת 1934. בבית- הספר העממי בחיפה הצטיין בלימודים ובהתנהגות וכשסיים לימודיו הוצעה לו מילגה מטעם מחלקת החינוך כדי שימשיך בלימודים תיכוניים, אך הוא ויתר על כך ברצותו לעזור להורים. הוא למד חשמלאות ועבד בה ובערבים למד והתכונן עד שעמד בבחינות הבגרות בהצלחה. היה חבר פעיל ואחר-כך גם מדריך בקן "השומר הצעיר" בחיפה ושימש מופת לחבריו ולחניכיו בהתמסרות רבה לרעיון ולמעש. הוא דרש מהם הרבה ועוד יותר מעצמו, דרש וקיים. מנעוריו עבר את כל שלבי השירות ב"הגנה" בתקופת המנדט הבריטי. השתתף במבצעים ביגור, ביריה ועוד.

בחודש ינואר 1948 הצטרף להכשרה מגויסת של חברי תנועתו בכפר מנחם, עמד בראשה ושמר על דמותה הרוחנית ועל כוננותה המעשית. משצורפה ההכשרה לאחד מגדודי הפלמ"ח השתתף בליווי שיירות לירושלים, ומשנשארו תקועים בה בגלל ניתוק הדרך אל השפלה השתתף בקרבות ובכיבושים בקסטל, שועפט, קטמון, שייח'-ג'ראח ובהגנת העיר. משהגיעתו הידיעה על שחרור חיפה כתב: "אכן עכשיו הגיע תורה של ירושלים. המצב כאן קשה יותר, אבל אני משוכנע שנוכל למשימה שתוטל עלינו". ביום הסתלקות הבריטים מירושלים והציפייה להכרזת המדינה יצא למבצע "מכבי", לפריצת הדרך מירושלים אל השפלה, ובו ביום, ה' באייר תש"ח (14.5.1948), הושאר פצוע קשה בשעת נסיגה מהסתערות על משלט דיר איוב, באזור שער הגיא. כשחזרו כוחותינו ביום המחרת אל המקום לא מצאוהו.

ביום י"א באדר תש"י (28.2.1950) הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי בהר- הרצל בירושלים, יחד עם כל החללים שהועברו משטח האויב באזור לטרון.

 

(דף זה הוא חלק ממפעל ההנצחה הממלכתי 'יזכור', שנערך ע'י משרד הביטחון)

הסוכנות היהודית
שפלת יהודה
מעברים
הוועדה לתכנון ובניה יואב
שדות יואב
בית ספר צופית
בית ספר האלה
מתנס יואב
מ.א. יואב ד.נ. שיקמים, מיקוד 7981601 |  טלפון:08-8500707 |  פקס:08-8500759 | הצהרת נגישות |  צרו קשר